Barion Pixel
  

Tavaszi pollenharc – Kerülj ki belőle győztesen!



 

Tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, köhögés, szemviszketés, könnyezés – a tavaszi allergia leggyakoribb tünetei, amelyek hazánk lakosságának közel 15-25 százalékának keserítik meg a mindennapjait. „A tünetek hasonlítanak a megfázásra, ám ha váratlanul jelentkeznek, és pár napon belül sem enyhülnek, forduljunk orvoshoz” – tanácsolja Dr. Szilágyi Katalin, a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosa, aki kiemelte: a kezeletlen allergia évről-évre hevesebb tünetekkel jelentkezhet, ezért fontos, hogy mihamarabb elkezdjük a kezelést.



A tavaszi allergiaszezon leginkább április közepén „tombol”, az idei enyhe tél miatt azonban a növények korábban virágoznak, így az allergiások tünetei is hamarabb jelentkezhetnek.

 

8 tipp az allergiás tünetek gyógyszerek nélküli csökkentésére:

 

  1. Takarítsunk minél gyakrabban! – Porszívózzunk, mossuk fel a padlót hetente többször, és portalanítsunk minden felületet! Így a levegőből bejutott polleneket is eltüntethetjük otthonunkból.
  2. Szellőztessünk röviden! – Szellőztessünk reggel és este, rövid ideig. Ne tartsuk hosszú ideig nyitva az ablakot napközben és éjjel sem! Utazás közben tartsuk zárva a kocsi ablakát is.
  3. Hasznos a légkondi, ha tiszta a szűrő. – A légkondicionáló megszűri a levegőt, így a pollenek sem jutnak be a lakásba, irodába. A szűrőt azonban megfelelő időközönként cseréljük!
  4. Gyakrabban mossunk hajat! – A pollenek a hajunkra tapadnak, és este egyenesen az ágyunkba visszük őket. Ha többször mosunk hajat, párnánkon is kevesebb pollen tud megtapadni.
  5. Ruháinkat gyakrabban tisztítsuk. – A ruhákra tapadt pollenek is folyamatosan irritálják az allergiásokat, ezért fontos, hogy kevésbé piszkolódó ruhadarabjainkat is rendszeresebben mossuk.
  6. Tusoljunk gyakrabban! – Ha a szabadban jártunk, a lakásba lépés után tusoljunk le, és cseréljünk ruhát. Napközben is többször mossunk kezet, arcot szappannal.
  7. Tartózkodjunk a szabadtéri aktivitásoktól! – Kerüljük a biciklizést és fűnyírást, különösen akkor, ha az érzékenységünknek megfelelő pollen koncentrációja magas. Ezt a pollenjelentésekből tudhatjuk meg.
  8. Étkezzünk egészségesen, vitaminban gazdagon! – Fogyasszunk minél kevesebb cukrot, napi C-vitamin adagunkat pedig növeljük. Az erős immunrendszer az allergiával szemben is ellenállóbb. Gondoljunk azonban a keresztallergiára: vannak olyan élelmiszerek, amelyek fokozhatják az allergiás tüneteket, ezeket kerülnünk kell. Nyírfapollen érzékenységnél például a zeller, az alma, a cseresznye, a körte, a sárgarépa és paradicsom okozhat keresztallergiát.

 

(Forrás: PatikaMagazin)


Tetszett a cikk?
 

2018. április 18.

Hasonló cikkek

Olívaolaj: a természet aranya a konyhában, a fürdőszobában és a házipatikában

Nemrég jártam Athénban, ahol minden étkezés során olajbogyó és olívaolajjal készült étel (is) került a tányérra. Így hát természetes  volt, hogy a következő cikkem témája ez az ősi növény lesz, mely már évezredek óta jelen van az ember életében, s az ókortól napjainkig törtlen megbecsülés övezi. Különlegessége abban rejlik, hogy nem csupán ételként, hanem szépségápolási szerként is használhatjuk, valamint természetes gyógymódként is funkcionálhat.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

Medvehagyma: nemcsak finom, hanem gyógyító hatású is

Későn kúszott be a nyár az idei tavaszba – sőt, még mindig csak óvatos közeledését tapasztalhatjuk -, így még mindig bőven terem a medvehagyma, amiből nemcsak finom ételeket készíthetünk, hanem gyógyíthatjuk is vele magunkat!

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

A csalán: csípős csodanövény, ami kívül - belül jót tesz a testünknek

Mai cikkem főszereplője a csalán: ez az alulértékelt, mégis sokoldalú növény, amely nemcsak a tányéron, hanem a fürdőkádban, a gyógynövényes polcon, sőt akár fájdalomcsillapító „masszázseszközként” is helyet kaphat háztartásunkban. Hogy hogyan? Kiderül nemsokára!

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!