Barion Pixel
  

Orbáncfű – segítség a változókorban



 

A poloskavész, a vöröshere, a barátcserje, a zsálya, az orbáncfű és a jamgyökér mind hatékony segítséget nyújt(hat) a változó korral járó problémáknál. A korábbi cikkemben már ismertettem az imént felsorolt gyógynövények sorából az első hármat, most pedig jöjjön a többi növény bemutatása, hiszen nem a hormonpótlás az egyetlen lehetséges megoldás a szédülés, fejfájás, hangulatingadozás, izzadás, hirtelen hízás, vérzésproblémák és hasonlók feltűnésekor!

 

A hormontartalmú készítmények ugyan gyorsan enyhítik (enyhíthetik) a panaszokat, ám sokan nem szeretnének hormonos kezelésben részesülni. Az ilyen típusú kezelés nem ajánlott olyanoknak, akiknek volt már melldaganata, mert növelheti az emlőrák kockázatát és a trombózisra való hajlamnál is kerülni kell. A hormonterápiát erős klimaxos esetekben szokták alkalmazni, szakorvosi felügyelet mellett.

 

Ha enyhék a tünetek, érdemes először a természethez fordulni enyhülésért. Itt van például napjaink egyik legértékesebb gyógynövénye, az orbáncfű, melynek leginkább idegnyugtató hatása közismert. Blokkolja a szerotonin lebontásáért felelős anyagot, így a menopauza miatti feszültségekre kiválóan alkalmazható.

 

Az orbáncfüvet már az ókorban is használták sebgyógyításra, fájdalomcsillapításra, féregűzésre. (A középkorban ártó szellemek ellen és rontások elűzésére is – de ezzel most (nyilván) nem foglalkozunk...) Mivel az orbáncfű olajos kivonata gyulladáscsökkentő, így bátran nyúlhatunk hozzá sérülések, enyhébb égések (napégés) kezelése céljából.

 

Hangulatjavító hatását az ókori ember is felismerte, s a magyar nyelvben is „lélek napsugara” elnevezéssel illették ezt a növényt – utalva arra, hogy a klimaxos nők ingerlékenységét, idegességét, nyomott hangulatát javítani tudja.

 

Jó még dadogásra, segíthet a nikotin- és alkoholfüggőség leküzdésében, használható epehajtóként, vízhajtóként, nyálkaoldásra, görcsoldóként. Emésztésjavító, savlekötő hatású. Hatékony immunerősítő, ezért herpeszvírusnál, hepatitisz B vírusnál is hatásos.

 

 

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://fmc.hu/2019/09/10/orbancfu-segitseg-a-valtozo-korban/


Tetszett a cikk?
 

2019. szeptember 30.

Hasonló cikkek

Olívaolaj: a természet aranya a konyhában, a fürdőszobában és a házipatikában

Nemrég jártam Athénban, ahol minden étkezés során olajbogyó és olívaolajjal készült étel (is) került a tányérra. Így hát természetes  volt, hogy a következő cikkem témája ez az ősi növény lesz, mely már évezredek óta jelen van az ember életében, s az ókortól napjainkig törtlen megbecsülés övezi. Különlegessége abban rejlik, hogy nem csupán ételként, hanem szépségápolási szerként is használhatjuk, valamint természetes gyógymódként is funkcionálhat.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

Medvehagyma: nemcsak finom, hanem gyógyító hatású is

Későn kúszott be a nyár az idei tavaszba – sőt, még mindig csak óvatos közeledését tapasztalhatjuk -, így még mindig bőven terem a medvehagyma, amiből nemcsak finom ételeket készíthetünk, hanem gyógyíthatjuk is vele magunkat!

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

A csalán: csípős csodanövény, ami kívül - belül jót tesz a testünknek

Mai cikkem főszereplője a csalán: ez az alulértékelt, mégis sokoldalú növény, amely nemcsak a tányéron, hanem a fürdőkádban, a gyógynövényes polcon, sőt akár fájdalomcsillapító „masszázseszközként” is helyet kaphat háztartásunkban. Hogy hogyan? Kiderül nemsokára!

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!