Barion Pixel
  

Ökörfarkkóró – a légúti betegségek gyógyítója



 

Az ökörfarokkóró az Európai Gyógyszerügynökség hivatalosan is elismert gyógynövényei közé tartozik. Nyálkaanyagokat (3-8%), szaponinokat, flavonoidokat (1-4%) és karotinoidokat tartalmaz.

 

Szaponintartalma miatt kiválóan használhatjuk hurutos köhögés esetén. Nagyon jó nyálkaoldó. (Leggyakrabban légzőszervi problémák kezelésére javasolják.) Nagyon jól használható száraz és asztmatikus köhögésre is – nyálkatartalmánál fogva. (Bár e célra inkább a levelét ajánlott használni.) Heszperidin tartalmánál miatt hozzá nyúlhatunk felső légúti hurutok, hőemelkedés, láz csillapítása céljából is.

 

A szilikózis gyógymódját is jelentheti, mert a tüdő hegesedését megakadályozza és regenerálja a szöveteket. Az erős dohányosoknak és különböző tüdőbetegségtől szenvedőknek is ajánlott a fogyasztása. A tüdőgyulladást is kezelhetjük vele, mert enyhíti a mellkasi fájdalmat.

 

Hasmenés, rossz emésztés, bélhurut előfordulásakor cser- és keserűanyag tartalmának vehetjük hasznát. A gyomorrontásra is kúraszerűen ajánlott. Megemlítendő, hogy méregteleníti a hasnyálmirigyet, a lépet. Segít megszüntetni a májgyulladást, a sárgaságot. Jól jön felfázáskor, hólyaghurut, vesehurut, vesegyulladás, hólyaggyulladás esetén is.

 

Öblítőként használhatjuk külsőleg szájüregi sebekre, gyulladásokra is. Borogatóként kelésekre tehetjük. Rakhatjuk a szemünkre is, ha fertőzéses szemgyulladás gyötör, mert nagyon jól kitisztítja az elfertőződött sebeket.

 

Ülőfürdőt is készíthetünk belőle, ha aranyér kínoz – és reuma esetén is. Vizelethajtó, vértisztító hatásáról sem szabad elfeledkezni. Ráadásul még a szőke hajat is érdemes leöblíteni vele, mert enyhén hajszőkítő hatású. A szőke haj fényes és egészséges lesz tőle. (Ezért készítenek világos hajúaknak sampont is belőle!)

 

E növény teáját nagyon jól használhatjuk köhögés csillapítására. Ebből adódóan ajánlott meghűléses betegségekre, gége- és garathurutra is. Az állatgyógyászatban is használják az ökörfarkkóró gyógyerejét: a kisállatok hurutos köhögését enyhítik vele!

 

Ha teát szeretnénk készíteni az ökörfarkkóróból, akkor egy teáskanálnyi virágot forrázzunk le 2 dl vízzel, hagyjuk állni 15 percig, majd naponta 2-3 alkalommal kortyolgassuk. A túlságosan forró vízzel vigyázni kell, mert a nyálkaanyagok hőre érzékenyek! Az ökörfarkkóró virágainak nincsen különösebb / jellegzetes íze, így nyugodtan keverhetjük olyan tealevelek közé, melyeket egyébként fogyasztani szoktunk.

 

 

 

A cikk folytatása teljes egészében elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://fmc.hu/2022/02/05/okorfarkkoro-a-leguti-betegsegek-gyogyitoja


Tetszett a cikk?
 

2022. február 07.

Hasonló cikkek

Olívaolaj: a természet aranya a konyhában, a fürdőszobában és a házipatikában

Nemrég jártam Athénban, ahol minden étkezés során olajbogyó és olívaolajjal készült étel (is) került a tányérra. Így hát természetes  volt, hogy a következő cikkem témája ez az ősi növény lesz, mely már évezredek óta jelen van az ember életében, s az ókortól napjainkig törtlen megbecsülés övezi. Különlegessége abban rejlik, hogy nem csupán ételként, hanem szépségápolási szerként is használhatjuk, valamint természetes gyógymódként is funkcionálhat.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

Medvehagyma: nemcsak finom, hanem gyógyító hatású is

Későn kúszott be a nyár az idei tavaszba – sőt, még mindig csak óvatos közeledését tapasztalhatjuk -, így még mindig bőven terem a medvehagyma, amiből nemcsak finom ételeket készíthetünk, hanem gyógyíthatjuk is vele magunkat!

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

A csalán: csípős csodanövény, ami kívül - belül jót tesz a testünknek

Mai cikkem főszereplője a csalán: ez az alulértékelt, mégis sokoldalú növény, amely nemcsak a tányéron, hanem a fürdőkádban, a gyógynövényes polcon, sőt akár fájdalomcsillapító „masszázseszközként” is helyet kaphat háztartásunkban. Hogy hogyan? Kiderül nemsokára!

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!