Barion Pixel
  

Nátha ellen: hársfavirággal!



 

E növény hazája Észak-Amerika. A mély fekvésű, üde talajokat szereti. Kevésbé ellenálló, nem bírja a szennyezett levegőt. Európában a 30 Tilia fajból hat van jelen. A hazánkban megtalálható fajok közül hármat mindenképpen ki kell emelni:

 

  • a kislevelűt (Tilia cordata Mill – a latin „cor” jelentése „szív”, s a levelek kialakulására vonatkozik) – a hársfajok több, mint 95%-át ez teszi ki, kertekbe, parkokba ültetik
  • a nagylevelűt (Tilia platyphyllos Scop – a görög „platys” jelentése „széles”, a „phyllon” pedig „levél”) - főként a szurdokvölgyekben, északi erdőkben nő, kb 100 hektárral van jelen
  • és az ezüstöt (Tilia tomentosa) - általában városokban láthatjuk, a természetben alig. A városi környezetet jól bírja, mert szárazságtűrő, ellenálló a kártevőkkel szemben – ezért gyakran sorfának ültetik a parkokba.

 

Gyógyászati jelentősége a kislevelű és a nagylevelű hársnak van. (Ez utóbbi előbb kezd el virágozni.) Az ezüsthárs nem alkalmas gyógyászati célra! Könnyen megkülönböztethető társaitól, mivel virágait csillagszőrök borítják, levelei pedig ezüstösen csillognak.

 

A hárs az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. Használhatjuk immunerősítésre, erős köhögés kezelésére, torokfájásra, mandulagyulladásra, álmatlanság ellen, fájdalomcsillapításra, gyomorbántalmak esetén, szorongásra, stresszoldásra, méregtelenítéskor, bőrápolásra, hajöblítésre is.

 

A hársfa nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat és illóolajat. Illóolajában farnezol található – ennek köszönhető különleges illata. A flavonoidok antibakteriális hatásúak, ezért alkalmas a meghűléses betegségek kezelésre: ha izzasztani akarunk, köhögést csillapítani, györcsöt oldani, ha köptetőre van szükségünk vagy nyákoldóra. A hurutos panaszokat kiválóan enyhíti.

 

 

A cikk teljes hosszában elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://fmc.hu/2022/02/13/natha-ellen-harsfaviraggal


Tetszett a cikk?
 

2022. február 14.

Hasonló cikkek

Olívaolaj: a természet aranya a konyhában, a fürdőszobában és a házipatikában

Nemrég jártam Athénban, ahol minden étkezés során olajbogyó és olívaolajjal készült étel (is) került a tányérra. Így hát természetes  volt, hogy a következő cikkem témája ez az ősi növény lesz, mely már évezredek óta jelen van az ember életében, s az ókortól napjainkig törtlen megbecsülés övezi. Különlegessége abban rejlik, hogy nem csupán ételként, hanem szépségápolási szerként is használhatjuk, valamint természetes gyógymódként is funkcionálhat.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

Medvehagyma: nemcsak finom, hanem gyógyító hatású is

Későn kúszott be a nyár az idei tavaszba – sőt, még mindig csak óvatos közeledését tapasztalhatjuk -, így még mindig bőven terem a medvehagyma, amiből nemcsak finom ételeket készíthetünk, hanem gyógyíthatjuk is vele magunkat!

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

A csalán: csípős csodanövény, ami kívül - belül jót tesz a testünknek

Mai cikkem főszereplője a csalán: ez az alulértékelt, mégis sokoldalú növény, amely nemcsak a tányéron, hanem a fürdőkádban, a gyógynövényes polcon, sőt akár fájdalomcsillapító „masszázseszközként” is helyet kaphat háztartásunkban. Hogy hogyan? Kiderül nemsokára!

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!