Barion Pixel
  

Mire vigyázzunk télen, ha futni akarunk?



 

 

„Hát persze, hogy lehet télen is futni! Sőt, sokkal kellemesebb, mint nyáron, mert kevésbé izzasztó és a levegő is oxigéndúsabb.” – véli Pirik Gyula, aki már hat éve rendszeresen vesz részt futóversenyeken, szeli az ultra távokat, s hagyja maga mögött vígan a hegyeket-dombokat, ha épp erdős terepre vágyik.

 

Persze, azért van pár dolog, amit a megváltozott körülmények miatt érdemes a fehérvári fiatalember szerint szem előtt tartani télen. Ilyen például a bemelegítés: rideg izmokkal és szalagokkal soha ne álljunk neki futni! Mindenképpen érdemes egy kis időt fordítani arra, hogy átmozgassuk magunkat. Erre rásegíthetünk bemelegítő krémek használatával is. 

 

Figyelnünk kell az öltözködésre is. Gyula úgy véli, hogy mindenkinek magának kell kikísérleteznie, hogy számára milyen ruházat a legmegfelelőbb, mert az teljesen egyénfüggő. Az viszont mindenkire igaz, hogy rétegekben kell gondolkodni és ne öltözzünk soha „túl”. Sokkal kellemetlenebb megizzadni, mint kicsit fázni.

 

Tanácsa továbbá, hogy ne sajnáljuk a pénzt speciálisfutóöltözékre – szem előtt tartva, hogy nem feltétlenül a drága a jó. Vegyük figyelembe az évszak sajátosságait, az útviszonyokat (latyak, hó…), mert ha a cipőnk átázik, akkor nemcsak a felfázástól kell félnünk, hanem kellemetlen vízhólyagokkal is gazdagodhatunk.

 

Fontos a megfelelő futótempó megválasztása is. Törekedjünk arra, hogy ne szájon át lélegezzünk!  Ha fogy a levegőnk és ez zihálásra késztet minket, akkor mérsékeljük a tempót. Ne kapkodjuk a levegőt, mert légúti problémákhoz vezethet!

 

Az érzékenyebbek használhatnak speciális kialakítású maszkokat, sálakat is, melyek megakadályozzák a hideg levegő közvetlen belélegzését. Télen is vannak olyan napsütéses órák, amikor annyira melegnek érezzük a levegőt, hogy vágyat érzünk a rövidnadrág után. Ne tegyük! 15 fok alatt csak hosszú ruhadarabokat vegyünk magunkra! Védjük meg testünket a kellemetlen behatásoktól!

 

„Megemlíteném még a frissítést, mert a hidegben általában nem érezzük annyira a folyadékpótlás szükségességét, holott ilyenkor sem elhanyagolható!” – véli Gyula – „Célszerű – főként a hosszabb futásoknál – ásványi anyagokkal dúsítani kulacsunk tartalmát. A lényeg, hogy kár lenne porosodni hagyni a futócipőt csak azért, mert tél van! Megfelelő óvintézkedések mellett bátran vágjuk neki a kitűzött távnak hóesésben, fagyban is!”

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

https://fmc.hu/2019/01/29/mire-vigyazzunk-telen-ha-futni-akarunk/


Tetszett a cikk?
 

2019. február 22.

Hasonló cikkek

Utazási egészség: Mit vigyél magaddal, hogy ne betegedj meg?

Az utazás izgalmas élmény, de egy váratlan betegség könnyen elronthatja a kalandot. A megfelelő előkészülettel és felszereléssel azonban elkerülheted a leggyakoribb egészségügyi problémákat, például a hasmenést, a napégést vagy a jet laget.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 07.

Sportolók titkos fegyvertára: Sérülésmentes regeneráció

A sportolás öröm és kihívás is egyben, de az edzés utáni megfelelő regeneráció elengedhetetlen ahhoz, hogy elkerüld a sérüléseket és folyamatosan fejlődj.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 07.

Koleszterin és genetika: Mi a lehetőségünk, ha a családban magas?

A magas koleszterinszint nemcsak életmódbeli tényezőktől függ, hanem örökletes tényezők is szerepet játszanak benne.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 07.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!