Barion Pixel
  

Kamu vagy igaz, hogy a légkonditól meg is halhatsz?



 

 

múltkor beszéltünk arról, hogy milyen könnyen meg lehet fázni a túlságosan hidegre állított légkonditól. Említettük – többek között - az orrnyálkahártya kiszáradást, a kötőhártya-gyulladást, a szemszárazságot, ízületi problémákat, a romló vérkeringést is.

A legtöbben viszont – valószínűleg – a baktériumoktól félnek. Ezért ma ezt a területet járjuk körül. A legfontosabb, amit ki kell emelnünk: ha nem tisztíttatjuk ki minden szezon előtt a légkondi szűrőjét, akkor az azon megtelepedő baktériumok olyan betegséget okozhatnak, amely akár életveszélyes is lehet! – Ilyen például a  légiós betegség, más néven: legionellózis. Ezt egy speciális baktérium (Legionella pneumophila) okozza. Sok fajtája van, s csupán 1976-ban azonosították az Egyesült Államokban, amikor az Amerikai Légió tagjai között kitört tüdőmegbetegedéseket vizsgálták. (Innen a neve is...)

A kórokozó a felszíni vizekben (folyók, patakok, tavak) fordul elő. Normál esetben ez a baktérium a talajban és a vízben telepedik meg, s hosszú évekig lehet élet- és fertőzőképes. Közvetítője általában a vízvezeték, de tömeges elterjedéséért főként a klímaberendezések a felelősek, amelyek fertőzött vizet porlasztanak a levegőbe – amit aztán belélegzünk.

A baktérium így könnyedén bekerül a légutakba, aztán a tüdőhöz vándorol, s ott heveny gyulladást okoz. A betegség agresszív és gyors lefolyású is lehet, és magas arányban szedheti áldozatait az idősek, tüdőbetegek, légúti megbetegedésben szenvedők, dohányzók, alkoholproblémákkal küzdők köréből.

A lappangási idő csupán két nap (na jó, néha 3-5), majd jönnek az influenzához hasonlatos tünetek: a magas láz, fejfájás, aluszékonyság (sokszor hányás, hasmenés) és izomfájdalom. Ezt követi a száraz köhögés, a nehezített légzés, aztán a tudatzavaros állapot. Remélem, idáig egyetlen olvasóm se jut el, mert itt már úgy elborítja a tüdőt a gyulladás, hogy akár halálos végkifejlet is bekövetkezhet. Miközben vese- és idegrendszeri károsodás is beáll, a szívverés egyre szaporábbá válik, a beteg hörögve lélegzik és sokkos állapotba is kerülhet a végére.

A légiós betegség gyógyítása főleg antibiotikumokon alapul. Ha viszont nem kezelik a beteget, akkor mintegy 20%-os a halálozási arány! A javuláshoz pedig 3-4 hét szükséges.

 

A cikk folytatása elolvasható az alábbi linkre kattintva:

http://fmc.hu/2018/08/25/kamu-vagy-igaz-hogy-a-legkonditol-meg-is-halhatsz/


Tetszett a cikk?
 

2018. augusztus 27.

Hasonló cikkek

Olívaolaj: a természet aranya a konyhában, a fürdőszobában és a házipatikában

Nemrég jártam Athénban, ahol minden étkezés során olajbogyó és olívaolajjal készült étel (is) került a tányérra. Így hát természetes  volt, hogy a következő cikkem témája ez az ősi növény lesz, mely már évezredek óta jelen van az ember életében, s az ókortól napjainkig törtlen megbecsülés övezi. Különlegessége abban rejlik, hogy nem csupán ételként, hanem szépségápolási szerként is használhatjuk, valamint természetes gyógymódként is funkcionálhat.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

Medvehagyma: nemcsak finom, hanem gyógyító hatású is

Későn kúszott be a nyár az idei tavaszba – sőt, még mindig csak óvatos közeledését tapasztalhatjuk -, így még mindig bőven terem a medvehagyma, amiből nemcsak finom ételeket készíthetünk, hanem gyógyíthatjuk is vele magunkat!

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

A csalán: csípős csodanövény, ami kívül - belül jót tesz a testünknek

Mai cikkem főszereplője a csalán: ez az alulértékelt, mégis sokoldalú növény, amely nemcsak a tányéron, hanem a fürdőkádban, a gyógynövényes polcon, sőt akár fájdalomcsillapító „masszázseszközként” is helyet kaphat háztartásunkban. Hogy hogyan? Kiderül nemsokára!

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!