Barion Pixel
  

Hogyan ússzuk meg fülgyulladás nélkül a strandszezont?



 

 

Fürdőzők betegsége

Hallójárat-gyulladásként, úszófül néven is ismert a „strandolók fülbetegsége”, amely sok ember életét keseríti meg a nyári hónapokban. A tünetek nem pusztán kellemetlenek, hanem erős fájdalommal is járnak, ami – különösen gyerekeknél – igen csak megnehezíti a nappalokat és az éjszakákat egyaránt. A betegséget az okozza, hogy fürdőzés során a külső hallójárat bőre felázik, ezáltal sérülékenyebbé válik. A kórokozók így könnyen bejutnak a mélyebb rétegekbe és fájdalmas gyulladást okoznak.

 

Ha túl sok, vagy túl kevés a fülzsír

A betegség kialakulására hajlamosíthat, ha valakinél eleve túl kevés fülzsír termelődik, hiszen ez volna hivatott a védelmet biztosítani, a kórokozókat kívül tartani. De az sem szerencsés, ha valaki túlzott fülzsír termelődésre hajlamos. Nála ugyanis könnyebben alakul ki fülzsírdugó, ami akadályozhatja a fülbe került víz távozását, a fülben pangó víz pedig szintén fertőzést okozhat.

 

Mit tegyünk panaszok esetén?

Az otthoni kezelés során a fájdalmat csillapítsuk, gyógyszerrel, gyerekeknél az életkoruknak megfelelően használható készítményekkel. Ha a panaszok nem enyhülnek egy-két nap alatt, akkor mindenképp forduljunk fül-orr-gégészhez, aki a fül vizsgálata után dönt a további kezelésről:
- fülzsírdugó esetén egy gyors művelettel, a hallójárat kifecskendezésével érhetünk el azonnali eredményt,
- a külső hallójárat gyulladását a fülbe helyezett gyógyszeres gézlapokkal lehet enyhíteni,
- a gyulladás visszahúzódását követően, a hallójárat feltágulása után, szükség szerint fülcsepp segítségével lehet teljes gyógyulást elérni.

 

Hogyan előzhetjük meg?

Ha valaki hajlamos a hallójárat-gyulladásra, akkor érdemes megelőzni, hogy a víz a fülbe jusson. Ehhez lehet vásárolni füldugót, de ha pontosabb illeszkedést szeretnénk, személyre szabott darabot külön is készíttethetünk.


Otthoni fültisztítás céljából paraffinolajat javasolt használni, amely a fülbe csepegtetve feloldja a fülzsírt, ezáltal megkönnyíti az eltávolítását.


Aki túlzott fülzsírtermelődésre hajlamos annak, nyár elején, megelőzés céljából javasolt fül-orr-gégészeten fültisztítást kérni, így el lehet kerülni, hogy a strandolás során a fülbe jutó víz a fülzsírdugó mögötti területen rekedjen.

 

 

 

Forrás: PatikaMagazin


Tetszett a cikk?
 

2018. július 05.

Hasonló cikkek

Milyen tápanyagokat veszít testünk a nyári melegben?

A nyári meleg nem csupán a ruhatárunkat és napi rutinunkat változtatja meg, hanem a szervezetünkre is komoly hatással van. Ilyenkor fokozódik az izzadás, ami a test egyik természetes hűtési mechanizmusa. Azonban az izzadás során nemcsak vizet veszítünk, hanem számos fontos anyagot is, például sókat és ásványi anyagokat. Ha ezek pótlásáról nem gondoskodunk időben, akár súlyos egészségügyi következményekkel is szembesülhetünk.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 09.

A vaj szerepe a táplálkozásban – és tárolása nyáron

Sokan még ma is tartanak a vaj fogyasztásától, főként zsírtartalma és a koleszterin miatt. Az utóbbi évek kutatásai és táplálkozási trendjei azonban azt mutatják, hogy a vaj – mértékkel fogyasztva – nemcsak ártalmatlan, hanem számos pozitív hatással is lehet az egészségünkre.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 09.

Szívbarát étrend nyáron – tényleg segít a vörösbor, a margarin és az avokádó?

A szív- és érrendszeri betegségek világszerte vezető haláloknak számítanak, így érthető, hogy sokakat foglalkoztat a kérdés, mit tehetünk a táplálkozás terén, a megelőzésért. A közbeszédben azonban számos félinformáció és tévhit kering, különösen olyan élelmiszerekről, mint a vörösbor, a margarin vagy az avokádó. Ebben a cikkben utánajárunk, hogy mi az, ami valóban hasznos a szív egészsége szempontjából – és hogyan lehet ezeket beépíteni a nyári étrendbe.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 09.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!