Barion Pixel
  

Hogyan turbózzuk fel az immunrendszert?



 

Védelmi vonalaink

 

Természetes védelmet nyújt külső szőr- és bőrtakarónk, belső szerveink nyálkahártyája, nyákot termelő mirigyeink, méregtelenítést végző kiválasztó szerveink, harcképes vérsejtjeink és a védőenzimeket termelő immunsejtjeink. Fontos szerep jut annak az 1-2 kg hasznos baktériumtömegnek, mely a szervezetünk külvilággal érintkező részein (bőrön, nyálkahártyákon), döntően a vastagbél területén helyezkedik el.

Védőbástyánk, az immunrendszer egymással kölcsönhatásban álló – a helyi védekezésben elsődleges „sejtes”, és az általános védekezésben jelentős „humorális” (folyékony) – alkotóelemek hálózata. Feladata az idegen anyagok (mikroorganizmusok, daganatsejtek, méreganyagok, allergének) felismerése és megsemmisítése.

Ez a védekezőképesség részben passzív, velünk született, vagyis öröklődő jellegű, részben pedig aktív, a betegségek átvészelése vagy oltások által szerezhető meg. Ha megfelelően működik, képes az ismert és egyszer már leküzdött veszélyforrás újabb támadását kivédeni, ellene védetté (immunissá) tenni a szervezetet. Gyengülésének vagy hiányos működésének következménye a betegségekre való hajlam, a gyógyulás lassúsága, a fertőzésekre és azok szövődményeire való fogékonyság. Túlműködése pedig allergiás betegséget okoz.

 

Mitől függ az immunrendszer fittsége?

 

Tudjuk, hogy az immunrendszer fittsége függ az általános egészségi és fizikai állapot mértékétől, az életmódtól, a táplálkozástól, a káros szenvedélyektől. Kimutatható mértékben gyengíti a túlhajszoltság, a stressz, a környezet és az élelmiszerek szennyezettsége, a zaklatott életvitel, és számos káros sugárhatás. Szükség van hát védelmére, regenerálására vagy erősítésére.

 

Így vigyázzunk rá

 

  • Védőbástyánk elixírje a friss, tiszta tápanyagban gazdag élelmiszer, a tiszta víz, a tiszta levegő, a mozgás, az egészséges kikapcsolódás, a pihentető alvás, a derűs életfelfogás.
  • Törekedni kell az értékes, magas antioxidáns-, vitamin- (A, C, E, D) és ásványianyag- (szelén, cink, vas) tartalmú ételek rendszeres fogyasztására.
  • Ezek hiányában a megfelelő készítmények, étrend-kiegészítők használata alkalmas lehet, különösen a tél végi, tavaszi hónapokban. Ilyenkor már a szervezet vitaminraktárai kimerülőben vannak. Nagy a felelőssége ez esetben a gyógyszerésznek, gyógyszertári szakdolgozónak, hogy valóban a megbízható, a kellő szakmaisággal támogatott készítményeket ajánlják a betegeknek.
    A megfelelő táplálkozás és étrend-kiegészítők alkalmazása mellett fontos a szabad levegőn való tartózkodás, és naponta legalább félóra intenzív testmozgás. A séta, a kirándulás, a téli sportok űzése, az aktív kikapcsolódás, a megfelelő mennyiségű pihenés és alvás mind-mind a test és a lélek felfrissülését, az immunrendszer regenerálódását segítik. Jól kiszellőztetett szobában nyugtató és fertőtlenítő hatású illóolaj párologtatásával (levendula és citromfű) pihentetővé tehetjük alvásunkat.
  • Stresszoldásra a magnéziumon kívül illatos, meleg fürdő, kristály-sósvizes lábáztatás, illóolajos testmasszás, heti 1-2 infraszaunázás, csendes merengés (meditálás) és olajos magvak rágcsálása ajánlott.

 

Forrás: Galenus


Tetszett a cikk?
 

2022. március 07.

Hasonló cikkek

Olívaolaj: a természet aranya a konyhában, a fürdőszobában és a házipatikában

Nemrég jártam Athénban, ahol minden étkezés során olajbogyó és olívaolajjal készült étel (is) került a tányérra. Így hát természetes  volt, hogy a következő cikkem témája ez az ősi növény lesz, mely már évezredek óta jelen van az ember életében, s az ókortól napjainkig törtlen megbecsülés övezi. Különlegessége abban rejlik, hogy nem csupán ételként, hanem szépségápolási szerként is használhatjuk, valamint természetes gyógymódként is funkcionálhat.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

Medvehagyma: nemcsak finom, hanem gyógyító hatású is

Későn kúszott be a nyár az idei tavaszba – sőt, még mindig csak óvatos közeledését tapasztalhatjuk -, így még mindig bőven terem a medvehagyma, amiből nemcsak finom ételeket készíthetünk, hanem gyógyíthatjuk is vele magunkat!

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

A csalán: csípős csodanövény, ami kívül - belül jót tesz a testünknek

Mai cikkem főszereplője a csalán: ez az alulértékelt, mégis sokoldalú növény, amely nemcsak a tányéron, hanem a fürdőkádban, a gyógynövényes polcon, sőt akár fájdalomcsillapító „masszázseszközként” is helyet kaphat háztartásunkban. Hogy hogyan? Kiderül nemsokára!

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 06. 24.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!