Barion Pixel
  

Felfázás, húgyúti fertőzés - Okok és tünetek



 

Az orvosi nyelvben szeretjük megkülönböztetni az egyes részek megbetegedését, így a húgycső gyulladását (urethritis), a húgyhólyag gyulladását, másképp a hólyaghurutot (cystitis), vagy a vesék, vesemedencék gyulladását (nephritis). A köznyelv az alsó húgyutak, vagyis a húgycső és húgyhólyag gyulladását sokszor – tévesen – felfázásnak nevezi, de ennek a megbetegedésnek a felfázáshoz kevés köze van. A húgyutak gyulladása együtt járhat a közeli nemi szervek, a hüvely vagy a prosztata gyulladásával, de ezek nem tartoznak a húgyúti rendszerhez, és nem is keverendők össze velük.


Az alsó húgyutak gyulladása nagyon gyakori – különösen nőknél –, míg a sokkal veszélyesebb vesegyulladás szerencsére sokkal ritkább.

 

Mi a húgyúti fertőzések oka?

 


A gáton a végbél és a húgycső – nőknél a hüvely nyílása – igen közel fekszik egymáshoz, ezért a vastagbélben természetesen jelenlevő baktériumok – elsősorban az ún. E. Coli baktérium – könnyen a húgycsőbe juthatnak, az ottani steril környezetben elszaporodhatnak, és felszálló fertőzést, vagyis a magasabban levő részekbe eljutó fertőzést is okozhatnak. A vastagbélben, végbélben természetesen más baktériumok (pl. Klebsiella, Proteus, Enterobacter és még sok más) és sokféle gomba, elsősorban a különböző Candida fajok is jelen vannak. Ezek mindegyike okozhat húgyúti fertőzést, éppen úgy, mint néhány vírus vagy parazita.



A fertőzések egy része szexuális eredetű és fertőző, olyan kórokozók, mint pl. a Clamydia okozhatja, amely elsősorban a nemi szerveket betegíti meg. A húgycső és a felsőbb húgyutak megbetegedését azonban legtöbbször mégis az E. Coli baktérium okozza. A fertőzés, mint már említettem, nőknél gyakoribb, elsősorban az anatómiai szituáció miatt, de azért is, mert a rövidebb női húgycsövön könnyebben és hamarabb jutnak fel a kórokozók a felsőbb húgyutakba.


A húgycső és húgyhólyag gyulladása szexuálisan aktív nőknél, és partnerváltás esetén is gyakoribb. A fertőzéseket elősegíti az is, ha a normális vizeletkiválasztás valamilyen okból zavart, például a prosztata megnagyobbodása, vesekő, a húgycső szűkülete miatt. Ilyenkor a pangó vizeletben elszaporodhatnak az egyébként a vizelettel gyorsan kiürülő kórokozók. Egyes szerzők szerint a terhesség is fokozza a húgyúti fertőzések esélyét, az biztos, hogy terhes nőknél az ártalmatlanabb hólyagfertőzés sokkal gyakrabban terjed rá a vesékre és okoz komoly problémákat.


Bizonyos állapotokban, pl. immungyengeségben, veleszületett vagy szerzett immunhiányban, cukorbetegség esetén is gyakrabban alakul ki húgyúti fertőzés. Kisbabáknál a csecsemőkori gyulladások nagy része valamilyen veleszületett fejlődési rendellenességre, például a vesemedence tágulatára, kettős húgyvezetékre, a húgycső veleszületett szűkületére, vagy a leggyakrabban előforduló ún. vesicoureteralis refluxra (VUR) – amikor a hólyag és a vesevezeték közötti záróizom elégtelensége miatt a vizelet visszafolyik a vesék felé – vezethető vissza. Ezért az ő esetükben mindig részletes, képalkotó módszerekkel is kiegészített kivizsgálás szükséges.

 

 

Mik a húgyúti fertőzések tünetei?

 


A gyulladás tünetei a beteg életkora, a megbetegedett szerv és a kórokozó fajtája szerint különbözők lehetnek. A húgycső vagy hólyag gyulladása sokszor alig okoz tüneteket, és néhány napon belül magától is elmúlik.



Az alsó húgyutak gyulladásának legjellemzőbb tünete a gyakori vizelési inger, fájdalom, égő érzés vizeléskor, esetleg hőemelkedés, rossz közérzet. Előfordul alhasi fájdalom, teltségérzet, és a vizelet zavaros, kellemetlen szagú, esetleg véres. Kisgyerekeknél, csecsemőknél azonban sokszor hiányoznak ezek a jellegzetes tünetek, és általános panaszok, étvágytalanság, nyugtalanság, hányás, láz, has - menés hívhatják fel a figyelmet a fertőzésre.



A felsőbb húgyutak megbetegedése esetén a vizelés nem szokott fájdalmas lenni, viszont magas láz, hidegrázás, deréktáji fájdalom, igen rossz közérzet jellemzi. Szerencsére ritka, de azért – főleg kisgyermekkorban – előfordul, hogy a húgyúti fertőzés gyorsan átterjed az egész szervezetre, és vérmérgezést (szepszist) okoz.

 

A folytatásban arról lesz szó, hogy hogyan előzhető meg, s minként kezelhetők a húgyuti fertőzések.

 

Ha hasznosnak találta ezt a cikket, kérjük, ossza meg a FB-on, vagy küldje el barátainak a linket, hogy másokhoz is eljussanak az imént olvasott információk! Köszönjük!

 

(Szerző: Dr. Kardos Gabriella - PatikaMagazin)


Tetszett a cikk?
 

2017. november 12.

Hasonló cikkek

Utazási egészség: Mit vigyél magaddal, hogy ne betegedj meg?

Az utazás izgalmas élmény, de egy váratlan betegség könnyen elronthatja a kalandot. A megfelelő előkészülettel és felszereléssel azonban elkerülheted a leggyakoribb egészségügyi problémákat, például a hasmenést, a napégést vagy a jet laget.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 07.

Sportolók titkos fegyvertára: Sérülésmentes regeneráció

A sportolás öröm és kihívás is egyben, de az edzés utáni megfelelő regeneráció elengedhetetlen ahhoz, hogy elkerüld a sérüléseket és folyamatosan fejlődj.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 07.

Koleszterin és genetika: Mi a lehetőségünk, ha a családban magas?

A magas koleszterinszint nemcsak életmódbeli tényezőktől függ, hanem örökletes tényezők is szerepet játszanak benne.

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 07. 07.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!