Barion Pixel
  

Az utazás mint veszélyforrás?



 

 

A problémák lehetnek egyrészt az utazással együtt járó, azzal összefüggésbe hozható megbetegedések, mint

  • gyomor-bél rendszeri tünetek,
  • fertőzések,
  • idegesség okán előjövő herpesz.

 

Másrészt az utazás indukálta betegségek, pl.

  • visszérproblémák, trombózis,
  • jet-lag betegség,
  • tengeribetegség.

 

A nyaraló, utazó egyént viszont az érdekli, hogy semmilyen egészségügyi panasz, probléma ne árnyékolja be napjait. Persze az utazás körül fellépő majd mindegyik betegség megelőzhető a megfelelő felvilágosítással, óvintézkedéssel.

 

 

Száj-, szájüregi problémák

 

 

Afta

Amit az emberek méltatlanul elhanyagolnak, az az utazó által is legkönnyebben gyógyítható szájüregi herpesz, afta. Tulajdonképpen a kellemetlenséget a nem megfelelő szájhigiénia és a használt evőeszközök tisztátalansága okozza, de az utazás közbeni stressz az állapotot súlyosbítja. Egyes vélemények szerint a csökkent immunállapot, a gluténérzékenység és a vitaminhiány is felelőssé tehető a jelenségért.

  • Tünetek

Fekélyes, fehér folt a szájnyálkahártyán, körülötte vörhenyes terület

 

 

Herpesz
Kórokozója a herpes simplex vírus HSV1 variációja, és mivel a vírus emberi testnedvekkel terjed (rosszul elmosott vagy el sem mosott pohár), fel kell hívni a figyelmet az étkezési higiénia utazás közbeni fokozott betartására. Ilyen részletek az egyszer használatos papírpohár alkalmazása, a megfelelő színvonalú étkezőhely kiválasztása stb.
A nyár, a napozás, az erős napsugárzás, sőt, a stressz okozta másik gyakori probléma – főleg azok számára, akik erre érzékenyek – az ajakherpesz kórokozója, szintén a herpes simplex vírus HSV1 variációja, amely hosszabb-rövidebb ideig szunnyadhat a szervezetben, majd egyszer csak kiújul. Az egyénnek, aki erre hajlamos, célszerű végiggondolni, melyek azok a szituációk, amelyek, „kihozzák” a herpeszt, mert így könnyebben védekezhet ellene.

  • Tünetek

Bizsergés, viszketés az ajkon, majd fehér, apró hólyagocskák, amelyek ijesztően tudnak kifakadni.

 



Miután a hólyagosodás lezajlott, a vírus látens állapotban marad a fertőzött területen. A vírus időről időre újra működésbe lép, szaporodni kezd, és az idegrostokon eljut a bőrhöz, majd ott hólyagokat kelt ugyanazon a bőrterületen, ahol korábban. A vírus olykor megjelenhet a bőrön vagy a nyálkahártyákon akkor is, amikor ott hólyag nem mutatkozik.
Ha a megelőzés nem sikeres, akkor a gyógyszeres vagy a helyi kezelés lehet eredményes.

 



Forrás: Galenus


Tetszett a cikk?
 

2018. július 05.

Hasonló cikkek

Pollenallergia és szénanátha: Mit tehetsz a tünetek ellen?

A tavaszi és nyári hónapok sokak számára nemcsak a kellemes időjárást, hanem az állandó tüsszögést, orrfolyást és szemviszketést is jelentik. A pollenallergia, vagy más néven szénanátha, világszerte emberek millióit érinti. De vajon mit lehet tenni a kellemetlen tünetek ellen? Hogyan lehet csökkenteni az allergiás reakciókat természetes módszerekkel és életmódbeli változtatásokkal? Ebben a cikkben bemutatjuk a legjobb megoldásokat.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 05. 21.

Patikai fényvédők: Mikor és hogyan használd őket tavasszal?

A tavaszi napsütés egyre erősebb, és bár sokan csak a nyári hónapokban gondolnak a fényvédelemre, a megfelelő fényvédő használata tavasszal is elengedhetetlen. Az UV-sugárzás ilyenkor is károsíthatja a bőrt, felgyorsíthatja az öregedési folyamatokat, és növelheti a bőrrák kockázatát.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 05. 21.

Női hormonháztartás egyensúlyban: PMS és menopauza kezelése

A női hormonrendszer folyamatos változáson megy keresztül az élet során. A premenstruációs szindróma (PMS) és a menopauza olyan hormonális állapotok, amelyek jelentős hatással lehetnek a közérzetre, a hangulatra és az általános egészségre. A megfelelő életmódbeli változtatások, természetes kiegészítők és orvosi kezelések segíthetnek enyhíteni a tüneteket és támogatni a hormonháztartás egyensúlyát.

 

TOVÁBB A CIKKHEZ
2025. 05. 21.

Értesüljön elsőként újdonságainkról és havi kedvezményeinkről!